Hodowla

Gołębie hoduje i lotuje od 1985 roku. Do 1990r. lotowałem w Nowym Jorku, gdzie jest bardzo mocna konkurencja. Sezon gołębi młodych w USA trwa od sierpnia do listopada, w trakcie którego jest nawet do 15 lotów, od 150km do 650km. Taka formuła lotów powoduje bardzo mocną selekcję już w pierwszym sezonie lotowania gołębi.

Po powrocie ze Stanów w 1991r. przeniosłem hodowlę do Rzeszowa - pierwsza część 47szt., w sumie 77szt. Praktycznie co roku wprowadzana jest świeża krew do hodowli prosto od kolegów ze Stanów Zjednoczonych, Belgii, Holandii i Niemiec.

Do Oddziału Rzeszów wstąpiłem w 1991 roku, w pierwszym sezonie lotowania gołębiami młodymi (1992) przyszły pierwsze sukcesy mojej hodowli w Polsce - tytuł Mistrza Oddziału Rzeszów w lotach gołębi młodych. Rok później tymi samymi gołębiami wywalczyłem tytuł I-vice Mistrza Oddziału Rzeszów w lotach gołębi dorosłych, co dało pozycję108 przodownika w Mistrzostwie Polski w 1993 roku.

W ostatnich 23 latach wielokrotnie zdobywałem Mistrza Oddziału Gołębi Młodych, natomiast w lotach gołębi dorosłych wieloletnia rywalizacja w czołówce Oddziału została zwieńczona w 2012 roku zdobyciem tytułu Mistrza Oddziału Rzeszów w lotach gołębiami dorosłymi.

W mojej hodowli są gołębie ras takich jak: Fabry, Janssen, Hawnets, Arden, Delbar, Hermes, Boddaret, Casaret, De Klak, G.Prange, E.Turnier, Gryt, Wania, Verlamen, Verstrate, Van-Riel, P.Trost, Szyling, Linsen, Imbrecht, Herbots, Roman Wojtaszek, Hannappel-Reis.

W wyniku wieloletniej selekcji i krzyżowania w/w ras, zostały wyhodowane gołębie, które mogą wygrywać na lotach z dystansów od 150km do 800km. A także pokonuja dystans ponad 1000km np. Lot z Brukseli (1256km) - 8 gołąb na Okręg, Lot z Ostendy (1354km) - 15 gołąb na Okręg.

W 2012 roku na listach najlepszych lotników Oddziału Rzeszów znalazło się 9 gołębi z 90 sklasyfikowanych. Potwierdzeniem wyhodowania dobrych gołębi moga być takżę wyniki kolegów z Sekcji, którzy posiadają gołębie z mojej hodowli. Czołowe miejsca gołębi z mojej hodowli na listach konkursowych różnych hodowców z całej Polski cieszy i bardzo mobilizuje do dalszej pracy z gołębiami.